SFRJ4EVER
"SAMO ZAJEDNO SMO JACI"

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

SFRJ4EVER
"SAMO ZAJEDNO SMO JACI"

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".
SFRJ4EVER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Similar topics
Latest topics
» MUZIKA KOJA POGAĐA U DUŠU...
HRVATSKA 2 EmptySun Mar 17, 2024 1:07 am by Valter

» DOKAZI, CEGA ....
HRVATSKA 2 EmptySat Jan 20, 2024 10:57 pm by Valter

» "KUD PLOVI OVAJ BROD?"
HRVATSKA 2 EmptyMon Jan 15, 2024 12:48 am by Valter

» DALI ZNATE ZA OVO?
HRVATSKA 2 EmptySat Jan 06, 2024 1:01 am by Valter

» TKO SNOSI NAJVEĆU ODGOVORNOST?
HRVATSKA 2 EmptyMon Dec 25, 2023 11:43 pm by Valter

» KRIVI SMO MI!
HRVATSKA 2 EmptyMon Dec 25, 2023 12:38 am by Valter

» ISTORIJA JUGOSLAVIJE
HRVATSKA 2 EmptyTue Nov 28, 2023 11:15 pm by Valter

» GOVORI DRUGA TITA
HRVATSKA 2 EmptyTue Nov 28, 2023 10:48 pm by Valter

» TEžINA LANACA(BORIS MALAGURSKI)
HRVATSKA 2 EmptyTue Nov 28, 2023 10:40 pm by Valter

Gallery


HRVATSKA 2 Empty
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Affiliates
free forum
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Affiliates
free forum

HRVATSKA 2

2 posters

Stranica 1/28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Next

Go down

HRVATSKA 2 Empty HRVATSKA 2

Komentar  Valter Thu Jan 31, 2019 9:39 pm

www.24sata.hr/news/zivi-zid-bi-nam-uveo-iliberalnu-demokraciju-evo-sto-to-znaci-611854

Živi zid bi nam uveo iliberalnu demokraciju. Evo što to znači Mi smo za iliberalnu demokraciju, rekao je u Otvorenom Dominik Vuletić iz Živog zida. U stranci kažu kako je to opreka neoliberalnoj post-tranzicijskoj Europi. Politolozi kažu kako je to koncept sličan Orbanovom

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/news/zivi-zid-bi-nam-uveo-iliberalnu-demokraciju-evo-sto-to-znaci-611854 - 24sata.hr



HDZ i SDP ograničavaju narodnu volju. Mi smo za potpuno novi koncept države. Ne ovu liberalnu, korumpiranu demokraciju, nego za iliberalnu državu i koja neće imati veze s ovom HDZ-a i SDP-a. Mi smo za iliberalnu demokraciju.
Najavio je to na samom kraju emisije Otvoreno Dominik Vuletić iz Živog zida. Vuletić će kao stručnjak za europsko pravo vjerojatno i nositi listu Živoga zida na izborima za Europski parlament. Stranka ga zato intenzivno gura u javne nastupe.

- To je uvod u fašizam – reagirao je kratko Peđa Grbin iz SDP-a na tu najavu, ali je zbog kraja emisije sve ostalo na tome.
Prvi puta je neka stranka u Hrvatskoj najavila otvoreno iliberalnu demokraciju, pa nije čudno da je pojam malo poznat široj javnosti za razliku od pojma liberalne demokracije koji se smatra temeljem modernih demokratskih država. Kako je Živi zid po anketama treća ili čak druga politička snaga u Hrvatskoj, zato smo za detaljnije obrazloženje koncepta iliberalne demokracije tražili i politologa i Živi zid.
- Iliberalna demokracija je ono što se smatra defektnom, manjkavom liberalnom demokracijom koju svijet promatra kao pozitivnu. U liberalnoj demokraciji se kombinira pravo većine da odlučuje, ali paralelno postoje prava i slobode koje nitko ne dovodi u pitanje, poput prava na život, slobodu, zaštitu manjina, prava vlasništva. Iliberalna demokracija smatra da je volja većine ta koja mora biti i zakon i Ustav. Mora se poštovati volja većine bez obzira na pojedinca i njegove slobode ili prava bilo kojih manjina, od seksualnih do nacionalnih ili vjerskih – definirao je za početak politolog Berto Šalaj s Fakulteta političkih znanosti.

Iliberalnu demokraciju niti jedan političar nije koristio da bi opisao svoju vladavinu sve do mađarskog premijera Viktora Orbana prije pet godina. On je pojam uveo na velika vrata u politički govor. Orban je tad rekao da stvara iliberalnu, neliberalnu državu iako ne odbacuje načela poput slobode, ali središnje mjesto ima "nacionalni pristup".
Poljska i Mađarska su danas primjer iliberalnih država u Europskoj uniji. Njih, objašnjava Šalaj karakterizira da su po dolasku na vlast stranke stavile sudstvo pod svoju kontrolu, kontrola medija je također jedno od obilježja obije države, ali i razne zabrane udruga koje se kritički odnose prama vlasti.
- Za razliku od autokratskih režima, u iliberalnoj državi stranka još traži potvrdu na izborima. Ali kada dobiju većinu u parlamentu, to je onda alat za ukidanje trodiobe vlasti i povećavanje svoje moći u vladavini i stavljanje cjelokupnog društvenog života pod kontrolu države. To je koncept po kojem ne može neki Ustavni sud odlučivati naspram volje naroda. Sljedeći korak iliberalne demokracije je koncept koji je uveo Erdogan u Turskoj. Ona je u 20 godina prešla put od liberalne demokracije, preko iliberlane demokracije do autoritarnog režima u kojem se oporba proganja, nema slobode izražavanja, a novinari se pritvaraju. To je ono što nas treba brinuti – kaže Šalaj.

Živi zid je već ranije najavio da Ustavni sud treba ukinuti, a prvo što je uradio Jaroslaw Kaczinsky u Poljskoj je blokirao Ustavni sud koji mu nije mogao rušiti zakone. Živi zid je je pod kontrolu vlasti najavio staviti i instituciju Hrvatske narodne banke, te obračun i s bankama i njihovu kontrolu. S medijima ratuju, a Ivan Pernar objavljuje fotografiju Adolfa Hitlera uz poruku da je 99 posto novinara koji pišu o njima učilo od Hitlera i ponavljaju laži kako bi postale istina. Najava borbe protiv korupcije je također jedan od temeljnih načela na kojima je u Poljskoj stranka Pravo i pravda osvojila izbore. Poljska ima izražen i religijski dio i prilagođava zakone prevladavajućem katoličkom stanovništvu, pa tako zabranjuju pobačaj. U Mađarskoj kod Orbana ili kod talinskog pokreta Pet zvjezdica, religija nije u programu, kao ni kod Živog zida.
Kako dakle, postoje, različite manifestacije iliberalne demokracije, Živi zid smo zamolili za dodatno obrazloženje kako bi to izgledala država po njihovom novom konceptu. "Molim vas da budete što konkretniji što se tiče političkog uređenja države, odnosa stupova vlasti, te promjena koje bi uveli u tom konceptu"

Odgovor glavnog tajnika Živog zida Tihomira Lukanića donosimo u cijelosti:

- U oprečju neoliberalnoj, osobito tranzicijskoj i post-tranzicijskoj Europi, demokraciji koja se kao univerzalan magičan te neizbježan recept nameće slabijim državama od strane globalističkih anti-suverenističkih te imperijalnih silnica, vidimo koncept države koja ima demokratsko uređenje, ali izuzeta je iz globalističkog zagrljaja smrti gdje demokratski proces nije samo ukras koji otkriva beznadno korumpirane stranačke elite ili nije samo maska za stvarne odnose moći, nego je u temelj društvenog uređenja ugrađeno ljudsko dostojanstvo zajedno s pravom na slobodno izgovorenu riječ te pravom na dom koje je intrinzično skopčano s ljubavlju prema domovini i zavičaju. Ne ulazeći u terminološke i konceptualne dubine tumačenja pojma iliberalnosti, suštinska sredstva za pretvaranje države iz neoliberalne u iliberalnu jesu izravna demokracija te nesmiljeni progon kao i učinkovito kažnjavanje korupcije -stoji u odgovoru Živog zida.

Zamolili smo i Šalaja da prokomentira taj odgovor. Rekao nam je da on samo potvrđuje njegovu tezu da u Živom zidu uopće ne postoje razrađene ideje upravljanja državom. Kaže da pojam iliberalne demokracije pogrešno koriste kao suprotnost neoliberalnoj demokraciji za koju uopće ne zna što bi trebala značiti.
- Izgleda da su našli zgodan pojam za korištenje, ali njihov odgovor su frazetine i floskule. Lupetanja – kaže Šalaj.
Šalaj inače ističe da glavna odgovornost na rastu popularnosti antisistemskih pokreta, pa i Živog zida u Hrvatskoj leži u već etabliranim demokršćanskim i socijaldemokratskim strankama.
- Oni te pokrete pokušavaju demonizirati, prikazati ih opasnim, ali još uvijek ne shvaćaju da ih time samo hrane. Naše stranke moraju mijenjati svoje ponašanje, uključiti više građane u odluke, pokazati veću političku odgovornost, a ne smatrati da je demokracija izlazak jednom u četiri godine na izbore – zaključuje Šalaj.
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Thu Jan 31, 2019 9:52 pm

www.24sata.hr/news/mi-smo-sol-zemlje-promjena-zovu-na-revoluciju-u-hrvatskoj-611719

'Mi smo sol zemlje, promjena!': Zovu na revoluciju u Hrvatskoj Video je u dva dana dosegnuo više od 100.000 pregleda, a ispod njega su i mnogi komentari. U svojim objavama koriste razne citate od Stjepana Radića do Karla Marxa i učenja o gerilskom ratovanju.

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/news/mi-smo-sol-zemlje-promjena-zovu-na-revoluciju-u-hrvatskoj-611719 - 24sata.hr

Kad nepravda postane zakon, otpor postaje dužnost! Poruka je to koja se nalazi gotovo na svakoj objavi Facebook stranice “Otpor”, čiji je video ovih dana postao jedan o najpopularnijih.

Naime, u videu troje ljudi u maskirnim odorama i s fantomkama na glavi govori o raznim problemima koji muče Hrvatsku te na kraju pozivaju Hrvate u zemlji i dijaspori na otpor i revoluciju. Video je u dva dana dosegnuo više od 100.000 pregleda, a ispod njega su i mnogi komentari.

Samo naprijed. Znam da nas parašpijunčine prate, ali neka uzurpatori vlasti svake noći sanjaju krv - jedan je od komentara na stranici, a drugi pozivaju na “rušenje vlasti”. Na pitanje nekih ljudi jesu li ljevičari ili desničari, administratori stranice “Otpor” prokomentirali su kako nisu ništa od toga.
VIDEO: PORUKA HRVATSKOJ
Troje maskiranih preko Fejsa pozvali 'sve Hrvate na otpor'

- Mi smo sol zemlje! Promjena! Promjene su proces što donosi vrijeme, a kod nas je već puno vremena prošlo - stoji u komentaru. Otpor u svojim objavama na Facebooku žestoko kritizira HDZ i SDP kao glavne i jedine krivce za trenutačno stanje u Hrvatskoj.

Usporedili su tako Andreja Plenkovića s kineskim komunističkim vladarom Mao Ce-tungom, a u svojim objavama žestoko kritiziraju kapitalizam te stavljaju citate poznatih svjetskih i hrvatskih političkih teoretičara i političara poput Karla Marxa i Stjepana Radića. U

svom govoru u objavi preuzeli su i dio iz govora Subcomadantea Marcosa, inače glasnogovornika meksičke ekstremno ljevičarske skupine Zapatistička vojska nacionalnog oslobođenja. Postavlja se i pitanje, a njega su postavljali i mnogi komentatori ovog videozapisa, zašto se skrivaju iza maskirnih uniformi i fantomki ako su, kako tvrde, oni promjena koju Hrvatska treba.

- Prvo se naoružajte znanjem i vještinom pa zatim ide otpor. Oprostite, ali meni je ovo humor - stoji u jednom komentaru, a neki im zamjeraju čak i što nisu imali hrvatske uniforme nego odore s njemačkom zastavom. Što točno zastupaju i zašto se kriju, jučer od Otpora nismo dobili odgovor. Njihov identitet, barem za sada, ostaje nepoznat u potpunosti.

Foto: Facebook
U objavama citati i ljevice i desnice

Plenkovića su usporedili s Mao Ce-tungom zbog gušenja slobode govora. U glavnoj im je poruci citat Thomasa Jeffersona, a okomili su se i na Modrića. Imaju objave i o kubanskom gerilskom ratovanju.
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty No koment...

Komentar  Slaven Sun Feb 03, 2019 12:55 am

https://www.index.hr/vijesti/clanak/kata-iz-krizevaca-bozici-iz-bjelovara-dala-deset-kuna-policija-ih-je-privela/2060312.aspx?fbclid=IwAR3NYMYQYccLfuSkPRGyLDdbkkOgt9jpg7foQe8jry8ZpydPbe-XNhS-NPQ


Kata iz Križevaca Božici iz Bjelovara dala deset kuna. Policija ih je privela

ZBOG novčanice od deset kuna koju je gospođa Kata iz Križevaca lani u srpnju dala Božici iz Bjelovara, pokrenuo se vrlo ozbiljan represivni mehanizam koji je na koncu izrodio i pravomoćnu sudsku presudu, piše Podravski.

37-godišnja Božica je, naime, zbog prosjačenja na sudu kažnjena s čak 1116 kuna - za prekršaj mora platiti 762 kune, što je najveća zakonska kazna za to nedjelo, te mora podmiriti 354 kune troškova postupka. Prekršajni sud odlučio je nesretnih deset kuna uplatiti u državni proračun, a Božici iz Bjelovara usput je zabranjeno da šest mjeseci kroči na područje Križevaca.


Sve je počelo zvonjavom na vratima

Sve je, dakle, počelo bezazlenom zvonjavom na kućnim vratima.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

"Otvorila sam vrata i vidjela mlađu ženu koja mi je rekla da teško živi, da je siromašna i ima bolesno dijete. Bilo mi je žao te žene pa sam joj iz novčanika dala deset kuna. Ona je potom otišla dalje", ispričala je gospođa Kata.

No netko je u međuvremenu zvao policiju koja se vrlo brzo tamo nacrtala. U policijsku postaju u Križevce odmah su privedeni Božica, Siniša i Danijela, ali ispostavilo se kako potonji dvojac nije sudjelovao u protuzakonitim radnjama pa su ispitani samo kao svjedoci. Božica je odmah priznala da je od gospođe Kate dobila deset kuna pa joj je novac oduzet i ovih dana, nakon pravomoćnosti presude, uplaćen u državni proračun jer je stečen protuzakonitim radnjama.

Kazna za prosjačenje predviđena je u rasponu od 50 do 200 nekadašnjih njemačkih maraka, a prekršajni sudac Božici je odredio najvišu tarifu. Prosjakinja se na sudu nije pojavila niti je dostavila svoju obranu, a svjedočio je policajac koji je vodio cijeli slučaj, piše Podravski.
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Sun Feb 03, 2019 12:56 am

https://www.index.hr/magazin/clanak/krule-o-hrvatima-u-irskoj-gdje-su-spavali-i-sto-su-jeli-prestrasno-ali/2060450.aspx


Krule o Hrvatima u Irskoj: "Gdje su spavali i što su jeli - prestrašno, ali..."

"Irska...

Sjedi nas 4ero sinoć... reko: - "Evo recimo... ja bi sutra htio naći posao... jel to moguće?"

Vele: - "Jebote sutra, oš danas!?"

Ja ću ukratko. Sa svima sam pričao. Nigdje ne teče med i mlijeko samo negdje ga ima više a negdje manje. Najteže je ka i svugdje, početak. Ko je otišao prije 2...3...4... a pričah i sa onima koji su otišli prije 5 godina... ti su se izborili za svoj status... ali svako od njih priča isto "Početak je bio prestrašan!". Kad opisuju gdje su sve spavali i što su jeli... prestrašno... al ka što reče Mislav "Ja sam na sranje bio spreman al sam bio uporan i znao sam da to sranje nije dovijeka"... više mu nije sranje... ni njemu... ni Draganu... ni Zoranu... ni Anti...

Sad su cijele obitelji tamo i kad mi pričaju kako ugodno i bezbrižno žive, sve mi čudno. Eeeee... al nije se obitelj potrpala pa došla. Sanja je recimo prva otišla... 8 mjeseci ne vidjela svoje dvoje djece i muža... ajmo reći vojnom terminologijom, bila je izvidnica... te tek nakon 9 mjeseci došla cijela obitelj. Danas... danas žive svoj san.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Nitko od njih nije bogat niti će ikad biti. Svi štede novac. Na godišnjoj razini (govorim o parovima) mogu uštedjeti toliko da je to za nas u Hrvatskoj znanstvena fantastika. Prošao sam sve trgovačke lance koji su mi se našli na putu... cijene identične kao i kod nas u HR, a recimo Pampers pelene (5ica) sa 72 komada pelena, dođe 97 kn. Voda im je BESPLATNA... da dobro ste pročitali... nema računa za vodu, voda je džaba. Kila govedine po 8 eura. Mlijeko 2 litre 2 eura. Banane 2 eura. Jabuke 1,80 eura. Odjeća jeftinija puno nego kod nas u HR. Samo... mi ćemo u trgovini istresti 200 kuna... a oni 27 eura. Minimalna zakonska satnica u Irskoj je 9,55 eura/satu. Ljudi sa kojima sam ja pričao zarađuju od 12 eura/h... pa sve do 17 eura/satu. Nakon 10 godina rada zajamčena ti je minimalna penzija od 850 eura, naravno, kad odeš u starosnu mirovinu.

Što se tiče posla... na poslu ste zaštićeni ko moj lički medvjed. Subote i nedjelje slobodne. Ko želi raditi prekovremene, može... plaćaju se 50% više a negdje i 100%, ovisi što radiš. Poslodavac se ne dere na tebe... ne traži te da radiš ono van opisa svog posla, pa da vam dočaram... čovjek koji je mesar, radi u košulji i kravati sa pregačom na sebi... meso iz kombija nosi netko drugi, netko kome je to posao da istovara meso... to ono da dočaram. Na gradilištu nema, aj sad stavljaš rubnjake a kad to staviš ajd šaluj šahtu. Zato i ne treba čuditi da im treba radne snage jer ka što rekoh... svako je za određenu stvar. Irci nas smatraju izuzetno vrijednim, sposobnim i pametnim radnicima... tako da su Poljaci, Rumunji debelo ispod nas na toj ljestvici.

Reka sam im da mi je žao što su otišli iz Hrvatske... i sami kažu "I nama je žao ali više nismo mogli, nikako!"... sa plaćama koje su imali u Hrvatskoj, kako reče jedan "Pa kako da sa 3 500 kuna živim!?"

Sve je to jedna teška priča prepuna teških ljudskih sudbina... ali ipak... ove koje sam vidio... skrasili su se i sad žive život. Sretni su jako jako... i to je najbitnije...", napisao je Krule.
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Sun Feb 03, 2019 1:00 am

IVAN JELIĆ Mladom Lošinjaninu godinu dana zatvora zbog prijetnji Plenkoviću oko aviona

http://www.novilist.hr/Vijesti/Crna-kronika/Mladom-Losinjaninu-godinu-dana-zatvora-zbog-prijetnji-Plenkovicu-oko-aviona?meta_refresh=true

Lošinjanina terete da je prijetio Plenkoviću zbog aviona: "To je montirano, otkud bih ja to"
Suđenje Lošinjaninu zbog prijetnji Plenkoviću: "Rekao je da će nas sve ubiti i zgromiti"
Iznerviralo ga što nema novca za bolesnu djecu: Lošinjanin uhićen zbog telefonskih prijetnji Plenkoviću
Optužnicom se Malološinjanin Ivan Jelić teretio za kazneno djelo ozbiljne prijetnje smrću upućene službenim osobama u obavljanju javne ovlasti

RIJEKA Ivan Jelić (23) s Malog Lošinja nepravomoćno je osuđen na 12 mjeseci zatvora s rokom kušnje od 4 godine jer je telefonom prijetio dužnosnicima Vlade u prvom redu premijeru Andreju Plenkoviću.
Presudu je izrekla sutkinja Vera Holjević Marincel držeći da će se izrečenom sankcijom postići zakonska svrha kažnjavanja s obzirom da je neosuđivan relativno mlade životne dobi.

Optužnicom se Malološinjanin Ivan Jelić teretio za kazneno djelo ozbiljne prijetnje smrću upućene službenim osobama u obavljanju javne ovlasti. Sa svog mobilnog telefona 4. travnja prošle godine nazvao je javno dostupni telefon Vlade i zatražio da ga spoje s predsjednikom Vlade Andrejem Plenkovićem.

Javila se osobna tajnica Đurdica Pavličević koja ga je upitala treba li premijera privatno ili službeno i tko ga zapravo treba.

On je rekao da ga treba Ivan Jelić govoreći joj da "Vlada RH ima novac za kupnju aviona ali nema novac za bolesnu djecu, da će on isto kupiti avion i potom raznijeti i srušiti Vladu, premijera i nju, da će naći premijera Plenkovića, zgromiti ga i ubiti ga, da je svjestan svega i da dobro zna što govori, nastavljajući da će doći do nje i premijera, pokazati gdje je premijeru mjesto, sve ih ubiti iz razloga što nemaju novac za bolesnu djecu, a imaju za skupe avione."
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Tue Feb 05, 2019 12:37 am

[url=/www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629]/www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629[/url]

Tko u Hrvatsku dolazi živjeti i raditi: Lani uselilo 43.219 ljudi, evo odakle dolaze
Šterc: Iseljavaju se mladi koji bi trebali biti nositelji razvoja, a useljavaju pretežno slabije obrazovani
Iz kojih zemalja dolaze useljenici u Hrvatsku koja muku muči s manjkom radnika, u kojoj su dobi i kakvog su obrazovanja? U Hrvatsku se lani doselilo 43.219 stranaca kojima je odobren privremeni boravak, što je gotovo trostruko više nego 2016. Čak oko 31.000 useljenika dolazi iz država bivše Jugoslavije, BiH, Srbije, Makedonije i Kosova, što je očekivano jer teško će se u Hrvatsku useljavati stanovnici iz razvijenijih zemalja i ovdje raditi. No, što će biti kad “presuše” i te zemlje?

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629 - www.vecernji.hr
Pogledajte video: Tko su useljenici u Hrvatsku

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629 - www.vecernji.hr
Rade na građevini, u turizmu... Kad je riječ o zasad privremenim useljenicima, njih 28.000 tisuća ih je mlađe od 39 godina. Napominjemo da nismo tražili podatke o azilantima koje je Hrvatska primila jer se na njih odnose propisi o azilu i međunarodnoj supsidijarnoj zaštiti. I demograf Stjepan Šterc kaže da broj stranaca kojima je odobren privremeni boravak u Hrvatskoj, koji se inače odobrava radi rada, školovanja, spajanja obitelji, nije pokazatelj koliko je kod nas došlo izbjeglica. – Doseljeni su najvećim brojem sezonci, useljeni zbog otvaranja tržišta rada za potrebe našeg gospodarstva, što se vidi i po tome da pretežu mlađi od 40 godina. Poljoprivreda, turizam i građevina koje su kod nas ključne djelatnosti traže slabije obrazovane jer u njima dominira niža stručna sprema. Prema Zapadnoj Europi i Njemačkoj migriraju više obrazovani hrvatski građani, ali nisu dominantni jer je i prema zemljama Zapadne Europe više migranata sa srednjom školom. Jasno je da su useljenici u Hrvatsku niže obrazovani i da je kod nas vjerojatno najniži udio useljenika s VSS-om, a i oni uglavnom dolaze radi posla u tvrtkama u stranom vlasništvu jer ih te tvrtke šalju u uprave poduzeća ili su vezani za vlasništvo nad njima. Očekivano je i da nam dolaze radnici iz susjednih zemlja jer neće oni iz bogatijih – govori Šterc.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629 - www.vecernji.hr

Najviše useljenih kojima je odobren privremeni boravak ima državljanstvo BiH, njih 19.560, što bi značilo da u tu brojku ne ulaze Hrvati iz BiH jer imaju hrvatsko državljanstvo. Na drugom su mjestu državljani Srbije, njih 6354. Broj useljenika iz EU kojima je lani odobren privremeni boravak u Hrvatskoj gotovo je zanemariv jer među deset članica EU iz kojih je najviše doseljenika njih je broj od 200-tinjak do 900. Riječ je o Slovencima, Nijemcima, Talijanima, Poljacima, Britancima, Francuzima, Austrijancima, Španjolcima, Mađarima i Česima. Kad je riječ o strancima iz neeuropskih zemalja, najviše je privremenih boravaka odobreno onima iz Kine (574), SAD-a (497), Rusije (413), Indije (220), zatim slijede Filipini iz kojih se doselilo 156 osoba, pa Meksiko (143), Koreja (135) i Tajland (132), Brazil (126)...

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629 - www.vecernji.hr
Stalni boravak lani je odobren za 1448 stranaca, a najviše ih je iz Njemačke, BiH, Slovenije, Srbije, Italije, Rusije, Britanije, Makedonije. Šterc procjenjuje da su to uglavnom ljudi koji u Hrvatskoj imaju u vlasništvu nekretnine ili tvrtke. Kako Hrvatska nije našla način da zaustavi iseljavanje mladog stanovništva niti se ozbiljnije pozabavila tim problemom, očekivati je daljnje povećanje useljavanja stranih radnika. Usporedbe radi, u 2017. smo imali više od dvostruko manje stranaca nego lani kojima je privremeno odobren boravak. – Imate iseljavanje mladih iz Hrvatske koji trebaju biti nositelji razvoja, a useljavanje pretežno slabije obrazovanih, najviše sa srednjom školom i niže od toga. Ovo je stopostotno povećanje useljavanja u jednoj godini i približavamo se po broju privremenih i stalnih ulazaka stranaca gotovo razini vanjskog iseljavanja našeg stanovništva. To je ozbiljan proces i, ako potraje intenzivno u sljedećih deset godina, tu počinje u demografskom smislu proces zamjene stanovništva – govori Šterc.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629 - www.vecernji.hr
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty DALIJA ORESKOVIC

Komentar  Valter Tue Feb 05, 2019 1:01 am

www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/dalija-oreskovic-razotkrila-se-do-kraja-otkrila-stav-o-desnici-crkvi-i-vjeronauku-1277884/]/www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/dalija-oreskovic-razotkrila-se-do-kraja-otkrila-stav-o-desnici-crkvi-i-vjeronauku-1277884

Dalija Orešković razotkrila se do kraja: Otkrila stav o desnici, Crkvi i vjeronauku
U velikom intervjuu za Jutarnji list, osnivačica nove političke stranke koja se javila na hrvatskoj političkoj sceni, progovorila je temeljnim načelima, idejama i ciljevima stranke.

Dalija Orešković progovorila je o svojoj novo utemeljenoj stranci START i odgovorila na važna pitanja.

U njezinom šestočlanom predsjedništvu trojica su mladih politologa – bivši aktivist GONG-a Duje Prkut, Stjepan Perko i Tonči Talaja, zatim bivša članica Povjerenstva za sukob interesa Branka Lukačević Gregić, suosnivačica Udruge Franak odvjetnica Nicole Kwiatkowski, te sveučilišna profesorica arhitekture Marina Pavković.

“Ideja je da se okupe ljudi s profesionalnim i osobnim integritetom. Ako želimo pokazati novo lice Hrvatske, onda to novo lice uistinu moraju nositi neki novi, mlađi ljudi koji dosad nisu bili na nekim političkim funkcijama. Na stranačku strukturu gledamo kao na ispunjavanje minimalnih uvjeta kako bi stranka nakon registracije imala pravnu osobnost, transakcijski račun i internetsku stranicu putem koje će pružati javnosti više informacija. Naše unutarstranačko funkcioniranje i način djelovanja bit će drugačiji od načina na koji funkcioniraju ostale stranke.

Orešković je odgovorila i na političku poziciju.

“To bi bilo od centra prema lijevo”, rekla je Orešković.

“Politike koje se drže uskog spektra tih etiketa neće moći pronaći odgovore na probleme i izazove s kojima se Hrvatska danas suočava. Rekla bih ovako – u vrijednosnom smislu poštujemo civilizacijske vrijednosti koje su razvijenim društvima samorazumljive. U ekonomskom smislu danas ne možemo imati isključivo lijevo stajalište prema kojem je država ta koja određuje gospodarski tempo, planira i određuje kako će se odvijati gospodarski procesi, niti možemo sve prepustiti tržišnoj samoregulaciji. Dakle, potrebno je pronaći određeni balans. I u ideološkom i u ekonomskom smislu težimo skandinavskom modelu socijaldemokracije”, dodala je.

Orešković se često u javnosti povezuje sa sucem Mislavom Kolakušićem.

“Suca Kolakušića mogu podržati u onom dijelu u kojem govori o problemima koji proizlaze iz pojedinih zakona, dobrim dijelom se slažem s njegovom analizom zakona o Agrokoru i Zakona o predstečajnim nagodbama, slažem se i s jednim dijelom njegovih analiza Ovršnog zakona, ali ako je cilj njegovih aktivnosti politički angažman, onda mislim da djelovanje putem udruge nije dobar put. Naime, udruga ne bi trebala služiti kao platforma preko koje će se provoditi zapravo prikrivena politička kampanja. Nije mi poznato tko su Kolakušićevi suradnici niti su mi poznata njegova polazišta u svjetonazorskim i ekonomskim temama tako da nisam sigurna da se u tome smislu može poistovjetiti s nama”, rekla je Orešković.

Komentirala je govor kardinala Bozanića o NDH i uplitanju Crkve u politički život Hrvatskoj.

“Šteta što je Katoličkoj crkvi trebalo toliko dugo vremena da se počne drugačije određivati prema nesretnim i zlim režimima s kojima se pojedine desne i konzervativne struje poistovjećuju. Mislim da je Crkva iz nekih svojih interesa predugo žmirila na ono što se događa i da je ovakav govor trebao doći puno ranije. Ovo je možda početak dezinfekcije javnog prostora i javnog govora. Nadam se da za to nije prekasno.  Kako navodi, Crkva se “upliće na različite načine i to nije dobro ni za državu, ni za Crkvu, ni za vjernike. A tu posebno mislim na prvi red na misama u kojem na rezerviranim mjestima sjede osobe poput Milana Bandića, što je negacija svega onoga zbog čega istinski vjernici dolaze u crkvu. Nadam se da je to počela shvaćati i Katolička crkva. Vjeronauku nije mjesto u školi jer se o vjeri mora učiti u vjerskim institucijama, a ne u školi. Mislim da je odnos između hrvatske države i Crkve u kontekstu Vatikanskih ugovora potrebno detaljno preispitati i da to treba učiniti u atmosferi dijaloga”, zaključila je.
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Wed Feb 06, 2019 12:51 am

www.24sata.hr/news/sve-nas-je-vise-u-njemackoj-hrvatice-su-rodile-4000-djece-612425

Sve nas je više - u Njemačkoj: Hrvatice su rodile 4000 djece Broj djece koje su rađale hrvatske državljanke u Njemačkoj bio je u stalnom padu godinama prije ulaska Hrvatske u EU, a nakon 2014. počeo je naglo rasti. Radi se o povećanju od 60 posto u odnosu na 2016.

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/news/sve-nas-je-vise-u-njemackoj-hrvatice-su-rodile-4000-djece-612425 - 24sata.hr

Dok je broj rođene djece u 2017. u Hrvatskoj pao na najniže razine, broj djece koju su u Njemačkoj rodile majke s hrvatskim državljanstvom premašio je brojku od 4000.
Pokazuju to podaci Federalnog statističkog ureda, a prenosi ih Jutarnji. Radi se o povećanju od 60 posto u odnosu na 2016., a treba istaknuti kako se ne radi o potomcima starih doseljenika već onih koji su iz Hrvatske otišli nakon ulaska u EU.

Broj djece koje su rađale hrvatske državljanke u Njemačkoj bio je u stalnom padu godinama prije ulaska Hrvatske u EU, a nakon 2014. počeo je naglo rasti.

Do 2013. godine udio djece koje su u Njemačkoj rodile Hrvatice bio je od pet do sedam posto, ali od 2013. situacija se mijenja i već te godine narastao na 12 posto pa potom na 20.
Posebno velik, gotovo deseterostruki rast zabilježen je u udjelu djece hrvatskih državljana koja nisu automatski rođenjem stekla njemačko državljanstvo, a to je jedan od ključnih pokazatelja da se radi o djeci rođenoj u mladim hrvatskim obiteljima koje su se posljednjih godina doselile iz Hrvatske.
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Sat Feb 09, 2019 11:36 pm

Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Sat Feb 09, 2019 11:37 pm

Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Sun Feb 10, 2019 8:44 am

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Sun Feb 10, 2019 11:22 pm

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/hrvatska-odbijeno-pokretanje-postupka-revizije-vatikanskih-ugovora
Hrvatska: Odbijeno pokretanje postupka revizije Vatikanskih ugovora
Sabor je odbio prijedlog da obaveže Vladu da pokrene postupak revizije ugovora Hrvatske s Vatikanom.
Sabor, Sabornica, ZastupniciZa zaključak kojim bi Vlada bila obavezana pokrenuti postupak revizije glasalo je 27 zastupnika, a 67 protivAl Jazeera - Arhiva

Hrvatski sabor odbio je u petak prijedlog oporbenog Kluba stranke GLAS i Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) da zaključkom obveže Vladu da pokrene postupak revizije Vatikanskih ugovora.

Zaključak nije donesen, nije dobio dovoljno glasova, konstatirao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković, navodeći kako je za njega glasovalo 27 zastupnika, devet je bilo suzdržano, a 67 protiv.

GLAS je do samog glasovanja ustrajao na tomu da su stečeni uvjeti da se pokrene postupak revizije četiriju ugovora sa Svetom Stolicom, o pravnim i gospodarskim pitanjima, suradnji u odgoju i kulturi te o dušebrižništvu katoličkih vjernika, koji su sklopljeni 1996., odnosno 1998.

Anka Mrak Taritaš (GLAS) ponovila je kako samo Mađarska za Crkvu izdvaja više od Hrvatske, koja, pak, izdvaja šest puta više od prosjeka zemalja EU-a.

Hrvatska država na temelju Vatikanskih, te s njima povezanih ugovora s Hrvatskom biskupskom konferencijom za potrebe Katoličke Crkve godišnje izdvaja približno 900 milijuna kuna (121,5 milijuna eura), argumentirao je ranije GLAS.
Reiner: 'Pamflet koji vrvi neistinama'

"Vaš pamflet vrvi neistinama. Kad ste shvatili da narod to ne prihvaća, počeli ste pričati o novcima. To neće proći", poručio je GLAS-u Željko Reiner (HDZ), čija je stranka ranije odlučno odbacila prijedlog za reviziju.

Hrvatska narodna stranka (HNS) bit će suzdržana, no tema će se morati otvoriti u dogledno vrijeme, rekao je Milorad Batinić.

HNS, kaže, u načelu podržava inicijativu, ali bi se Vlada morala prije o tome očitovati, trebalo bi napraviti i kvalitetnu analizu kada bi u reviziju trebalo ući, poručuju iz HNS-a, čiji zastupnici nisu sudjelovali u raspravi o prijedlogu.

Da Vatikanske ugovore treba revidirati i jasno utvrditi obrazac po kojem Crkva prima novac iz proračuna ponovio je i Davor Bernardić iz Socijaldemokratske partije (SDP).

Da bi se pokrenula revizija Ugovora, trebaju glasovi dvije trećine zastupnika, a za to mora biti i druga strana, podsjetila je Mrak Taritaš.
Mandat od biskupa, plaća od države

Ugovorom o suradnji u odgoju i kulturi jamči se nastava katoličkog vjeronauka u svim javnim osnovnim i srednjim školama te vrtićima, a odgojno-obrazovni sustav javnih škola mora uzimati u obzir vrijednosti kršćanske etike, što je u suprotnosti s hrvatskim Ustavom i temeljnom idejom da pluralističko, građansko društvo ne može biti podvrgnuto zahtjevima ni sankcijama zasebnog morala bilo koje religijske skupine, naveo je Klub GLAS-a i HSU-a u svom prijedlogu.

Vjeroučitelji, dodaje, dobivaju mandat od biskupa, a plaću od države. Posljedica je tog ugovora neravnopravan položaj djece koja ne idu na vjeronauk, a za koju nema alternativnog predmeta.

Kad je riječ o Ugovoru o gospodarskim pitanjima, koji uređuje i povrat oduzete crkvene imovine, Klub kaže da Hrvatska, za razliku od svih drugih država, nije pri njegovu potpisivanju ograničila pravne, materijalne i druge učinke.

Nisu definirani popis imovine, rokovi ni iznosi koji će biti isplaćivani za oduzeta dobra koja se ne mogu vratiti, tvrdi Klub, pa bi teoretski takav ugovor mogao Hrvatskoj stvoriti materijalne i financijske obveze neograničenog iznosa i trajanja, što se protivi "zdravom razumu i načelima pri sklapanju ugovora".
Problem sudskih istraga

Izmjene Ugovora o pravnim pitanjima Klub je tražio tumačeći kako odredba da će crkvene vlasti biti prethodno obaviještene u slučaju sudskih istraga o kleriku za možebitno kazneno djelo narušava načelo da su crkva i država neovisne i načelo jednakosti pred zakonom.

Klub smatra neprikladnim i da se međunarodnim ugovorom određuje opis neradnih dana u Hrvatskoj jer je to stvar nacionalnog zakonodavstva.

Ističe i kako su se značajno promijenile okolnosti od potpisivanja Ugovora o dušebrižništvu katoličkih vjernika, pripadnika Oružanih snaga i redarstvenih službi (prosinac 1996.), što je uvjet za njegove izmjene.

Potpisan je kad su Oružane snage bile aktivno angažirane na obrani Hrvatske i imale i do 300.000 pripadnika, dok ih današnja vojska i policija imaju zajedno manje od 40.000, navodi Klub.

Sva četiri ugovora predviđaju mogućnost pregovora u slučaju da jedna od strana procijeni da su se okolnosti promijenile.

"Uzimajući u obzir neustavne i protuustavne posljedice primjene ugovora i ogromne materijalne troškove, smatramo da postoje opravdani razlozi za pokretanje postupka pregovora", poručio je Klub GLAS-a i HSU-a.

Izvor: Agencije
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Sun Feb 10, 2019 11:39 pm

www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/dva-generala-odstupila-s-duznosti-pogledajte-o-kome-je-rijec-1280243/

Dva generala odstupila s dužnosti: Pogledajte o kome je riječ
Generali Ivan Tolj i Ivan Kapular javnosti su predočili ostavku koju podnose na sve dužnosti koje su obavljali u Hrvatskom generalskom zboru. Tim činom ne samo da su odstupili sa svih dužnosti već i iz članstva, a što ih je na to nagnalo pročitajte u ostavci koju prenosimo u cijelosti.

”Kao utemeljitelji Hrvatskog generalskog zbora nismo mogli niti zamisliti da će pretežita i za javnost često vidljiva svrha djelovanja naše udruge biti paljenje svijeća, polaganje vijenaca i obilježavanje obljetnica.

Umjesto da uz tu, hvale vrijednu aktivnost, budemo, prije svega, djelatni glasnogovornici hrvatskog naroda kojeg zahvaća sve više rezignacija i malodušje, kritičari svega onoga negativnog što razara sadašnjost i sprječava budućnost, Hrvatski generalski zbor sudionik je šutnje, kronična nedjelovanja prikrivena ispraznim frazama.

Tek takvim djelovanjem, odavanja počasti, upaljene svijeće i vijenci imaju smisla. Na djelotvornost obvezuju nas naši pali vojnici i suborci bez čije žrtve ne bi bilo hrvatske slobode!

Pojedine organizacijske strukture u Republici Hrvatskoj među kojima je i Hrvatski generalski zbor – dopuštajući i šuteći na mogućnost da se osobama, pripadnicima totalitarnog komunističkog režima odnosno njegovim izravnim izvršiteljima dodjeljuju priznanja i medalje – ne ispunjavaju svoju društvenu funkciju i razlog svoga postojanja.

Najnoviji primjer takva postupanja je dodjela priznanja vremešnom ministru (94 god.) bivše SFRJ, »zaslužnom» da je razoružana i goloruka Hrvatska, na samom početku velikosrpske agresije, dobila embargo na uvoz oružja, a da i ne spominjemo njegovo «slavno» djelovanje u poraću 1945., u Zadru i njegovoj okolici.

Je li moguće da o svemu tome hrvatski generali (ratni generali !!!) šute? U ratu nas je resila hrabrost, a u izborenom miru ( je li i to moguće!!!?) neopravdano jalovo taktiziranje i oprez, malodušje i kukavičluk!

Smatramo da je dužnost i obveza Hrvatskoga generalskog zbora da reagira na poteze kojima se promoviraju osobe i djelovanje, koje je u suprotnosti s našim pravednim, državotvornim, i obrambenim Domovinskim ratom, kao i s cjelokupnim vrijednosnim sustavom hrvatskog naroda i države.

Osim toga poglavita zadaća HGZ-a trebala bi biti beskompromisno davanje potpore svima onima u našemu društvu koji se zalažu za te, u krvi naših branitelja, stečene vrijednosti. Da se zalažu za posvemašnji boljitak Domovine i naroda, na temelju poštena i plaćena rada, te za dostojanstven život obitelji i pojedinaca u pravnoj i pravednoj državi.

Pojedince i pojedine organizacijske, gospodarske i financijske strukture RH , od rata do danas smatramo glavnim krivcima demografskog kolapsa i nezapamćenog egzodusa hrvatskog naroda u potrazi za boljim životom.

Ustaljeno nereagiranje Hrvatskog generalskog zbora na većinu pojava i događaja u društvu prema kojima je trebalo zauzimati jasan vrijednosni stav, doveli su do toga da više ne želimo sudjelovati u takvome radu ove udruge.

Nećemo biti sudionici u šutnji, u vremenima kada bismo trebali govoriti i biti djelatni promicatelji i branitelji vrijednosti na kojima počiva hrvatski narod i njegova država.

Ovom ostavkom pokazujemo našu obvezu i spremnost za uključivanjem u sve aktivnosti koje će doprinositi obnovi vrijednosnog sustava, povratku hrvatskih ljudi iz inozemstva, njihovu zapošljavanju i izlasku iz očite i teške krize u koju smo upali zbog ”grijeha struktura”, kako je to svojedobno i točno rekao kardinal Josip Bozanić, zbog niza pogrešaka, krivog činjenja ili još gore – nečinjenja, kao da se sve to loše događa negdje daleko, a dotle svakodnevno autobusi, vlakovi i zrakoplovi odnose hrvatske ljude, našu mladost negdje u tuđine i doista daleko od svega onoga za što smo se kroz povijest, sve do Domovinskoga rata borili i izborili: za slobodnu i, konačno, međunarodno priznatu Državu!”, stoji u priopćenju.
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Sun Feb 10, 2019 11:53 pm

www.telegram.hr/price/ovakvi-vatikanski-ugovori-neodrzivi-su-iz-tri-razloga-suverenistickog-ekonomskog-i-moralnog/?utm_source=Midas&utm_medium=Widget&utm_campaign=Razmjena%2bprometa]/www.telegram.hr/price/ovakvi-vatikanski-ugovori-neodrzivi-su-iz-tri-razloga-suverenistickog-ekonomskog-i-moralnog/?utm_source=Midas&utm_medium=Widget&utm_campaign=Razmjena%2bprometa

Ovakvi Vatikanski ugovori neodrživi su iz tri razloga – suverenističkog, ekonomskog i moralnog
Dragan Markovina komentira inicijativu revidiranja Vatikanski ugovora koju su pokrenuli Glas i HSU
Dragan Markovina
Dragan Markovina
07.02.2019 2212 preporuka 44 komentara
Tema je konačno dobila ozbiljno pravo građanstva, pri čemu je sasvim jasno kako je revizija tih ugovora vrlo neizvjesna. Vjerujem da nije potrebno napominjati kako mislim da te ugovore treba u potpunosti suspendirati i dogovoriti novi model odnosa između Republike Hrvatske i Vatikana, i to iz više razloga koji se mogu razvrstati u tri grupe. Jedni su suverenistički, što je pojam kojeg desnica upotrebljava isključivo na simboličkoj razini, dok u stvarnosti radi sve suprotno, drugi su ekonomski, a treći su moralni.

Aktualna saborska i javna rasprava o reviziji Vatikanskih ugovora koju su pokrenuli Glas i HSU konačno je ozbiljno otvorila tu temu široj javnosti, za što je već odavno prošlo krajnje vrijeme. No bolje ikad, nego nikad. Sve do sada ovi zahtjevi su dolazili iz udruge Protagori i Pokreta za sekularnu Hrvatsku, iznošeni su na redovnim prosvjedima u njihovoj organizaciji i aktualizirane ponekim izjavama nekih političara i u stranačkim programima manjih lijevih i liberalnih stranaka.

Tema je sada konačno dobila ozbiljno pravo građanstva, pri čemu je sasvim jasno kako je revizija tih ugovora vrlo neizvjesna. Vjerujem da nije potrebno napominjati kako mislim da te ugovore treba u potpunosti suspendirati i dogovoriti novi model odnosa između Republike Hrvatske i Vatikana, i to iz više razloga koji se mogu razvrstati u tri grupe. Jedni su suverenistički, što je pojam kojeg desnica upotrebljava isključivo na simboličkoj razini, dok u stvarnosti radi sve suprotno, drugi su ekonomski, a treći su moralni.
Hrvatska kao vjerska država podređena Vatikanu

Krenemo li od suverenističkih, shvatit ćemo kako se iz svega što je potpisano i što se već dva desetljeća provodi, Hrvatska pretvorena u neku vrstu vjerske države podređene Vatikanu. O tome svjedoči vjeronauk u javnim školama čije nastavnike k tome određuje isključivo crkva, potom garantirane nacionalne radijske koncesije, garantirani sati programa na HRT-u i konačno gotovo redovne konzultacije s vodstvom Katoličke crkve oko bilo kakvih zakonskih prijedloga.

Vrhunac takvog podaničkog odnosa zabilježen je prilikom odlaska tadašnjeg ministara znanosti, obrazovanja i sporta, Vedrana Mornara u posjet kardinalu Bozaniću, ne bi li od njega dobio neku vrstu blagoslova za provođenje kurikularne reforme. Sve ovo praćeno je rezolutnim odbijanjem crkve da napravi, makar i minimalne ustupke u vidu izdvajanja vjeronauka na početak ili na kraj nastave. U društvenoj klimi koju su ovakvi odnosi stvorili, niti jedna vlada se, uključivši dvije SDP-ove, od kojih bi se takvo nešto moralo očekivati, nije usudila preispitati ništa od navedenog, kao ni ugovore u cjelini.
Zbog vjeronauka smo pali na civilizacijskom testu

Ekonomski problematični razlozi odnose se na činjenicu da se za Katoličku crkvu izdvajaju milijarde kuna iz državnog proračuna, od izdataka za svećeničke plaće, pa do raznih drugih troškova, a sve to bez ikakve porezne kontrole. Imajući ovaj podatak u vidu, zabavno zvuči izjava sisačkog biskupa Košića u kojoj ostale organizacije civilnog društva optužuje za beskorisno sisanje javnog novca. No, Košić nam je puno bitniji zbog trećeg problematičnog momenta, a to je onaj moralni.

Naime, činjenica da smo kao država i društvo omogućili da se ona djeca koja ne pohađaju vjeronauk osjećaju izdvojena i na neki način stigmatizirana, svjedoči o tome da smo pali na civilizacijskom testu. Osim toga, bilo kakvo stvaranje privilegiranih organizacija je potpuno nedopustivo, a nema potrebe da se lažemo oko toga nalazi li se Katolička crkva u privilegiranom položaju ili ne.
Zašto i po ovom pitanju ne slijedimo Njemačku?

U konačnici, javno djelovanje brojnih ljudi iz vodstva crkve, od spomenutog Košića pa dalje, izrazito je regresivno i problematično, od glorificiranja osuđenih ratnih zločinaca, preko legitimizacije potpune povijesne laži o Jasenovcu kao poslijeratnom logoru na stranicama Glasa Koncila, do logističke i ideološke te medijske pomoći, koju smo zapravo svi mi platili, raznim referendumskim inicijativama i udrugama koje žele prisiliti sve građane da žive sukladno njihovim uvjerenjima.

Stoga, kada predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, upravo nakon susreta s biskupom Košićem, braneći aktualne Vatikanske ugovore od bilo kakvog propitivanja, kao krunski argument potegne taj da njoj vjera predstavlja moralni kompas, ona potpuno promašuje bit rasprave. Jer pitanje nečije vjere je osobno, a ovo o čemu se raspravlja je javna stvar. Što nas na koncu vraća na suverenističko pitanje. Zbog čega Hrvatska, koja je u tolikim primjerima slijedila njemačko zakonodavstvo, to isto nije napravila i po pitanju odnosa prema vjerskim zajednicama?
Crkva, glas, revizija Vatikanskih ugovora, Vatikanski ugovori
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Mon Feb 11, 2019 8:00 am

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Mon Feb 11, 2019 8:00 am

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Sponzor hr nogometne repezentacije,Lucifer vatikanski.😈

Komentar  Slaven Mon Feb 11, 2019 9:29 am

HRVATSKA 2 Hr15



HRVATSKA 2 Rh11
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Tue Feb 12, 2019 5:21 pm

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Tue Feb 12, 2019 8:36 pm

https://www.telegraf.rs/sport/3031800-zaklacemo-te-ako-ne-skines-majicu-direktor-zvezde-ispricao-jezive-pretnje-hrvatskih-huligana-vaterpolistima


domaci 11.02.2019 10:24
Evo na temelju ovakvih sranja zbog grupe od 4-5 retardiranih huligana se kuvaju tenzije i mrznja (pa i ratovi). Evo npr. ja kao htvat iz Sibenika da dodjem na splitsku rivu u dresu Sibenika, Dinama ili sa zastavicom nekog drugpg kluba (osim hajduka) na retrovizotu u autu 100% sigurno bi se u Sibenik vratio bez zubi i bez stakala na auti.. Kretena bez mozga i smisla u zivotu u svakoj sredini ima i takvi samo traze situacije i prilike da se mogu "boriti" za nesto. Ista ta ekipa jadnika-govljara koja je napala Srpske sportase vikende provodi po splitskim klubicima slusajuci Daru Bubamaru, Karleusu, Sandru, Miu ..itd ..i ponusno se toce viskijem dizu ruke u zrak i razbijaju si case od glavu. Takvi likovi ne "mrze" ekskluzivno samo srbe .. Taj gnoj ljudskog roda od svog besmisla u zivotu i mozgova spaljenih od droge i dosade profesionalno mrze sve od reda.. ,a kad nemaju koga onda se tarabaju medjusobno. -- ko ne viruje neka slobodno provjeri.
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Wed Feb 13, 2019 10:12 am

https://www.telegraf.rs/sport/3031800-zaklacemo-te-ako-ne-skines-majicu-direktor-zvezde-ispricao-jezive-pretnje-hrvatskih-huligana-vaterpolistima


Deniro Okanović
Jednu stvar treba iskreno reći...........tzv.Dalmatinci su veoma pragmatični i lukavi (Kikaš).......kada se trebao,najveći Jugoslaveni i komunisti a sada veliki ustaše i katolici.Samo je bitno ogrebati kakvu kintu iz proračuna i pomalo ispijati kavice na Rivi.......malo dilanja,malo zajebi državu(bio 2016.-te na terenu.......u tri mjeseca,nikada nisam vidio fiskalizirani račun u kafiću!)Sve u svemu,Hrvatska mi sa ovakvim "domoljubima" liči na skakača u vis kojemu na svaku nogu objese 10 kg utega.Točka
Shone Votajuv
Desilo se CUDO toga dana. Covek usao u more kao Srbin a izasao kao Crnogorac
Sta kaze Aleksandro Kralj ? -Nemojte mene zaklat braco ustase ja sam Crnogorac HAHAHAHAHAH!!
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Thu Feb 14, 2019 6:10 pm

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Fri Feb 15, 2019 9:41 am

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Valter Wed Feb 20, 2019 11:54 pm

www.logicno.com/politika/je-li-sinkronizirano-pojavljivanje-fasistickih-natpisa-u-hrvatskoj-i-europi-slucajno-ili-manipulacija.html]/www.logicno.com/politika/je-li-sinkronizirano-pojavljivanje-fasistickih-natpisa-u-hrvatskoj-i-europi-slucajno-ili-manipulacija.html

Je li sinkronizirano pojavljivanje fašističkih natpisa u Hrvatskoj i Europi slučajno ili manipulacija?

U tri dana izroniše “fašisti” u Hrvatskoj, Francuskoj, Italiji… Kao gljive poslije kiše. Čovjek ima osjećaj da živi krajem 30-tih godina. Svatko normalan si postavlja pitanje što se to dešava? Otkuda isplivaše ti silni fašisti? Zar to civilizacijsko zlo nije odavno pokopano i iskorijenjeno?

Sličnu reakciju ima svaka poštena i psihički zdrava osoba. Pogotovo ako se radi o binarnoj osobi koja društvena događanja gleda po principu crno/bijelo. Takvima je najteže, jer svaka pomisao na povratak civilizacijskog mračnjaštva, stvara opravdani strah. Međutim, jedan bivši šef hrvatske sigurnosne službe je davno rekao: “Danas ništa nije slučajno, pa čak ni kad ti se golub na glavu posere“. Bojimo se da u toj izjavi ima puno istine.

Portal Logično više od dvije godine nastoji dešifrirati međunarodne odnose, prikrivene interese i manipulaciju u medijskom prostoru. Cilj nam je razumjeti i podijeliti mišljenje s našim čitateljima. Od Južne Amerike do Kine, od Norveške do Australije, sve pažljivo pratimo, analiziramo i pokušavamo odgonetnuti pozadinu. Krv, mrtvi, siromašni, raseljeni… su samo posljedica, a ne uzrok kojeg nikada ne vidimo na prvu. Jer da se vidi, posljedicama ne bismo svjedočili.

Zašto o ovome pišemo? Slučajno ili ne, u samo nekoliko dana u Parizu, Splitu i Italiji pojaviše se fašistički natpisi i izjave. Nije ih bilo tjednima i mjesecima. Odjednom se pojaviše i izazvaše medijsku pozornost i strah poštenog naroda.

Političari se laktaju za izjave, kako u Parizu tako i u Zagrebu. Svi su zabrinuti, što je sasvim normalno, ali nitko se nije zabrinuo i pomislio na “vjerojatnost” takvih sinkroniziranih pojava. Jesu li one doista spontane i tko stoji iza njih. Tko su autori crteža, riječi ili izjava? Što te osobe čitaju, s kime komuniciraju i tko su im uzori?

Umjesto pravih pitanja, stvara se panika koja skreće pažnju s bitnih problema u društvu. Svatko može za porciju ćevapa natjerati budalu da napiše bilo što. Ali malo tko može sagledati posljedice takvog čina na društvo.

Sjećamo se dobro operacije Labrador u kojoj su tajne službe uništavale židovske grobove u Zagrebu i planirale druge terorističke akcije, nastojeći rasplamsati mržnju među narodima bivše Jugoslavije koja je već bila uzela maha. Upravo zbog takvih rasplamsavanja, mnogi su nedužni izgubili živote, samo zato što je netko gurao svoju agendu.

Za kraj ćemo ponoviti da je fašizam civilizacijsko zlo, koje treba sasjeći u korijenu. Svi koji na bilo koji način promoviraju fašizam i fašističke ideje treba oštro kazniti. Oni su rak rana jednog društva. Fašisti nisu ni lijevi ni desni. Fašisti su sociopatološki profili zastupljeni u vrlo malom broju, a koje često prate emotivno slabe osobe koje ne mogu odgonetnuti istinu od manipulacije.

Upravo iz ovog razloga, sve “spontane” fašističke natpise treba uzeti s velikom rezervom, dok se ne utvrdi tko stoji iza svega. Ako se utvrdi da imamo posla sa sociopatološkim profilima, treba ih oštro kazniti. Ako se pak utvrdi da se radi o manipulaciji, tada kazna za odgovorne mora biti puno gora.

Dragi naši pošteni i iskreni Logičari, pamet u glavu i prije emotivne reakcije razmislite o posljedicama manipulacije na naše živote, našu obitelj, naše bliže i daljnje susjede. Manipulatori, doista mogu za “porciju ćevapa” napraviti kaos. Zavaditi ne samo države, nego i članove naše obitelji. Bolesnike treba odvojiti od poštenih i iskrenih ljudi koji predstavljaju većinu. Bolesnik je onaj tko propagira fašizam, ali i onaj koji ga koristi za ostvarenje svojih podmuklih ciljeva.
Fašistički simboli u Parizu

Fašistički simboli u Parizu za koje optužuju Žute prsluke – Foto: Twitter


Fašistički simboli u Splitu

Fašistički simboli u Splitu – Foto: Dalmacija Danas
Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 72
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Slaven Fri Feb 22, 2019 8:19 pm

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

HRVATSKA 2 Empty Re: HRVATSKA 2

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Stranica 1/28 1, 2, 3 ... 14 ... 28  Next

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu