SFRJ4EVER
"SAMO ZAJEDNO SMO JACI"

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".

Join the forum, it's quick and easy

SFRJ4EVER
"SAMO ZAJEDNO SMO JACI"

Ako niste registrovani posjetilac foruma, kliknite na "registracija" na dnu ovog prozora, a ukoliko ste registrovani član, kliknite na "login".
SFRJ4EVER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» MUZIKA KOJA POGAĐA U DUŠU...
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptySun Mar 17, 2024 1:07 am by Valter

» DOKAZI, CEGA ....
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptySat Jan 20, 2024 10:57 pm by Valter

» "KUD PLOVI OVAJ BROD?"
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptyMon Jan 15, 2024 12:48 am by Valter

» DALI ZNATE ZA OVO?
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptySat Jan 06, 2024 1:01 am by Valter

» TKO SNOSI NAJVEĆU ODGOVORNOST?
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptyMon Dec 25, 2023 11:43 pm by Valter

» KRIVI SMO MI!
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptyMon Dec 25, 2023 12:38 am by Valter

» ISTORIJA JUGOSLAVIJE
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptyTue Nov 28, 2023 11:15 pm by Valter

» GOVORI DRUGA TITA
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptyTue Nov 28, 2023 10:48 pm by Valter

» TEžINA LANACA(BORIS MALAGURSKI)
ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! EmptyTue Nov 28, 2023 10:40 pm by Valter

Gallery


ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Affiliates
free forum
March 2024
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Affiliates
free forum

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

2 posters

Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

Komentar  Slaven Wed Sep 10, 2008 5:19 am

"ISTRENIRALO NAS!"


"Evo,ni dica,ni njihovi prijateji(prijatelji),niko(nitko)nije žestoko zagriza u ove sportske događaje.

Ajde,pogleda se koja od ovih utakmic,ali nema padanja u trans.

Uvečer se pita:

"Kako smo ostali?!",

i kad ti rečedu:

"Dobili smo",sekund ti zatitra osmijeh,i to je sve.


Jer,ima bit da je svit svatija(shvatija).

Kad se,recimo,naši vaterpolisti plasiraju na Olimpijske igre u Atenu,onda tamo nećemo poć svi mi,cila Hrvatska,nego će poć samo njih dvadeset.

I oni će igrat,oni će guštat(uživati),oni će zaradit,oni će plesat i vatat(hvatat) sportašice iz ciloga svita.

A mi ćemo bit ovamo di smo i bili,sa svojim prosječnim plaćama i prosječnim životima,ako i to imamo.


Ajde,lipo je čut da su naši dobili,ali tu prestaje sve.

Sve ono posli,oni komentari,euforije,izvještaji,sve je to sviranje onoj stvari.


Sve je to tuđi život,tuđa radost,tuđa korist

A,valjda nas je tako istreniralo.

Da više mislimo o njima,nego o sebi.

Stalno nas držidu(drže) na laštik(ono što drži bokserice tj.donji veš npr.)

Stalno nas mataju(izluđuju) i ništo nan nudu.

Ka pasu kost


I držu televizijske debate,guraju sponzore i misice,

i jebu nas sa sportskim događanjima,koji nemaju veze s našim životima.

Stalno nika šarena laža(laž).

A sve to da ne bismo svatili(shvatili)koliko smo u biti mi veliki"



ĐERMANO SENJANOVIĆ
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty "I VAŠ EURO POMAŽE NOGOMETNIM TRENERIMA"

Komentar  Slaven Wed Sep 10, 2008 5:19 am

"I VAŠ EURO POMAŽE NOGOMETNIM TRENERIMA"


"Branko Ivanković,novi trener na klupi nogometnog kluba "Dinamo"-Zagreb,primat će mjesečnu plaću od 20 000 eura mjesečno.

Dvaset tisuća i to neto!


Ne čudite se,pa ista je to plaća kakvu je do jučer primao i Josip Kuže,sada već bivši Dinamov "strateg".

Povrh toga,trener još može dodatno zaraditi kroz stimulacije i premije kroz važne utakmice.



"OSTAVITE SVAKU NADU"


Josip Kuže,proveo je 18 mjeseci na mjestu Dinamova trenera i zaradio kroz to razdoblje 360 000 eurane računajući stimulacije i premije,a o "đentlmesnkoj otpremnini" nemojmo ni razmišljati jer bi se cifra onda popela i do milijun eura ukupno neto.

Milijun eura
,mili moji,to vam je više od onih milijun mitskih dolara iz vaših mladalačkih maštarija.

To je novac koji vi i vaša šira obitelj nećete zaraditi,svi zajedno,kad bi vam sve ama baš sve zbrojilo od prvog džeparca do sprovoda što ste zaradili,a da niste ništa potrošili.

A nogometni trener Kuže,
ne napravivši ništa suvislo niti korisno za opću zajednicu,zaradio je samo za godinu i pol,dok nogometni trener Ivanković toliko može uprihoditi za godinu dana.

Mjesečno je Kužeu na njegov račun svakog prvog u mjesecu,bez kašnjenja,za razliku od vaših radničkih plaća i penzija od par stotina eura,stizalo,ni više ni manje doli 20 000 eura samo zato da bi on šmrkavcima u kopačkama neprestano ponavljao jednu te istu rečenicu:

"Najvažnije je u ovoj igri dati barem jedan gol više od protivnika!"

"Idemo!"

I zbog tih "umnih i čarobnih" riječi on(i) u džep spremi(e) svaki mjesec 20 000 eura,onoliko koliko vi možda cijeli život nećete zaraditi!


Ma,kvragu sve to skupa,odmahujute rukom rezignirano,ionako je "Dinamo" pun para zato što je iz glavnog grada,a Hrvatska je visoko centralizirana država u kojoj čak 90% prihoda što ga ostvari "periferija",odlazi u "metropolu",dok je u mrskoj srbojugolaviji taj postotak bio skoro pa duplo manji(50%) i još k tome,prihod od poreza na dobit ne uprihođava jedinica koja ga stvara,već sjedište centrale,a sjedišta svih firmi su u Zagrebu,tako da novac ide tamo,a ne mrskim Srbima u Beograd,kao nekoć.

Za koji dan stoga,kad vas spopadne otajstvo predblagdanskog katoličko-obiteljskog ozračja,pa krenete bezglavo jurcati po megamarketima i šoping centrima,glancati kartice i potpisivate snopove čekova



Vjeran opis ovaca Razz Laughing


,sjetite se toga "neobičnog" poreznog običaja


"I VAŠA KUNA POMAŽE KUŽEU I IVANKOVIĆU"


U molitvama će vam isti tren pasti na pamet više puta spomenuti nogometni treneri,možda ne odmah,no glavno je da se ipak (pri)sjetite njih i odmah će vam biti lakše jer iako kroz cijelu godinu niste dali ni lipe


(stoti dio kune,milijunti dio eura Exclamation Idea )


nekom prosjaku,ako ste staru odjeću umjesto da ih čiste proslijedite nekom prosjaku,odjeću o obuću ste bacili u kontejner,svejedno ste učinili karitativno djelo i dobra,boguugodna djela.

I to na najljepši mogući način,diskretno i samozatajno,bez samohvale i busanja u prsa.

A ni Kuže ni Ivanković ni mnogi drugi nespomenuti,iako pojma neće imati odakle im toliki basnoslovni honorari,neće vam biti ni malo zahvalni"



RENATO BARETIĆ


Ova tema se može staviti i pod onu:

"GDJE SU NESTALA RADNA MJESTA?!"
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Moj komentar!

Komentar  Slaven Wed Sep 10, 2008 5:19 am

Najlakše je u životu puno ne razmišljati Sad ,nego se prepustiti čoporu,bio on nacionalni,bio sportski,konkretno,nogometni,u ovom slučaju. Rolling Eyes

Bez obzira što čovjek ima potrebe za zabavom Cool ,danas je zabave previše,i još k tome,nekvalitetne Surprised te je preprepreplaćena Mad,a posla,i to kvalitetnog,je sve manje :? i potplaćen je. Mad:

O okusima se ne raspravlja Wink ,ali je činjenica da je za razliku od sporta Razz i nogometa Razz ,film i glazba daleko zabavnija inteligentnija Cool vrst zabave. Laughing

Ljudi,iako s punim pravom,gnjevni su na svoje poslodavce-buržuje Twisted Evil ,a ne na sportaše i ostale iz svijeta tzv. Razz show biznisa ne,unatoč činjenici,da kapitalisti,iako radnike ekonomski iskorištavaju Evil or Very Mad ,ipak im pružaju kakvu takvu ekonomsku egzistenciju,a šta im pružaju npr.:nogometaši na svjetskom prvenstvu,Severina sa svojom štiklom,Goran Višnjić sa svojim holivudskim uspjehom... Razz Question Exclamation :?

Dal,od toga,mogu platiti režije i jesti. Question Exclamation Shocked Evil or Very Mad

A,ti paraziti(nametnici) Twisted Evil ,za kojima puk slini Evil or Very Mad ne mogu biti pohlepniji(gramzljiviji) Twisted Evil ,no što jesu.



Ivl (citat):"Bazna industrija je uništena,ono malo što je ostalo,dato je nesposobnima da na nekretninama stvore kapital i presele se u inozemstvo.

Proizvodne firme je pokojni Tuđman i njegov HDZ uništio,znanost su zapostavili,stvorili lošu strukturu radne snage,visokoobrazovane ljude rastjerali,
zapošljava se i napreduje po podobnosti,a ne sposobnost.i

Banke su rasprodali,nakon ogromog ulaganja u njihove investicije,nekretnine podijelili odabranima kroz pljačku stoljeća-tzv.pretvorbu i privatizaciju,a narod se zabavlja sportom i pjesmama,dok mu se esencijalni kapital rasprodajeili čak poklanja domaćim hohštaplerima i strancima."


Malo mog:cinizma,sarkazma i ironije,za kraj. Cool


Olić na desnoj strani,dodaje Prši na lijevoj,Pršo dribla,puca i


Penzioner prebire po jednom,pa po drugom kontejneru jer nema što jesti,a pandur je na vidiku


Goooooooooooooooool


Policajac mu odrešuje novčanu kaznu za remećenje javnog reda i mira


Hrvatska vodi jedan nula


Prijestupnik,koji je vrijeđao moralne osjećaje pijane i drogirane tzv."zlatne mladeži",će završiti u zatvoru.


Suma sumarum,sve se vrti oko ljudske pohlepe("čobani" Evil or Very Mad ) i ljudske gluposti("ovce" Razz )

A,danas nikoga nije briga ni za koga...


Rezime ovog primjera:

"Ne može se sreća jednih,gradit na nesreći drugih"-TITO Exclamation Idea



Emsa (citat):"Najglasniji protiv socijalističke i samoupravne Jugoslavije su bili upravo oni,kojima u SFRJ nije bilo dozvoljeno da žive na tuđoj grbači,da:izrabljuju,pljačkaju i bogate se na tuđoj muci i znoju!


Valjda je sad i svima više konačno jasno ZAŠTO JE SRUŠENA SAMOUPRAVNO-SOCIJALISTIČKAJUGOSLAVIJA Exclamation Idea
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Moje mišljenje i moj stav o show businessu

Komentar  Slaven Wed Sep 10, 2008 5:19 am

Ja,na prepreprepreplaćene sportaše(vrijedi i za:

muzičare=glazbenike,glumce,poduzetnike,menađere...)

gledam kao na parazite i nametnike Razz Mad ,iako,imaju dijelom,ali samo dijelom Exclamation (ulaznice,rekviziti npr.)pokriće u svojim astronomski-pervezno velikim svotama koje zarađuju Mad ) koji iskorištavaju svoju prepreprepreplaćenu poziciju Twisted Evil ,a vjerojatno bi je i mi,da smo u mogućnosti,jer nisu krivi oni koji tu poziciju iskorištavaju Evil or Very Mad Twisted Evil ,nego oni koji te pozicije povlađuju-kapitalistički sponzori Mad koji na taj način većinu ljudi drže u hipnozi i pokornosti Exclamation Sad

Sve te prepreprepreplaćene,malo prije spomenute kategorije ljudi, te te prepreprepreplaćene iznose koje legalno Exclamation zarađuju gledam kao na tisuće i tisuće

IZGUBLJENIH I UKRADENIH Exclamation Evil or Very Mad

radnih mjesta i riješene egzistencije tisućama i tisućama ljudi Exclamation


Meni je jasno da čovjek ima potrebu i za zabavom Wink ,ali meni je je osobno puno kvalitetnija i bolja zabava,neovisno o onoj da se o ukusima ne raspravlja Wink ,film i muzika(glazba) budući da oni u nekim svojim djelima promiču neke pametne:poruke,ideje i poante,za razliku od sporta,čija je jedina prednost zdravlje(iako i to sve više danas pada u vodu,jer više nije važno sudjelovati,nego i pobijediti jer pobjednik dobiva sve Twisted Evil ,a poraženi ništa Evil or Very Mad pa se i za postizanje rezultata koji vodi ka velikoj lovi koriste sve više raznorazne droge Twisted Evil )

Prvotna nakana sporta je bila:rekreacija,druženje,zabava Very Happy Laughing Cool ,a to se pretvorilo u biznis Twisted Evil u kojem sudjeluju svi paraziti(nametnici) Razz Mad počevši od parazita(nametnika) Razz Mad kapitalista(buržuja) koji sponzoriranjem sporta i sportaša,oduzimaju radna mjesta radnicima i smanjuju njihove plaće Mad ,preko parazita(nametnika) Razz Mad sportaša i drugih koji tu situaciju koriste Mad ,pa do parazita(nametnika) Razz političara i menađera Mad koji time peru novac i ubiru provizije sebi i svojima Mad na korist njihovih:žena,ljubavnica,djece... Twisted Evil (vrijedi i za prve dvije kategorije Exclamation ) ,pa sve do kretena i idiota navijača Razz Mad ,koji zadnji teško zarađeni euro,oduzimaju,počesto:sebi,roditeljima,djeci,ženi iz usta Sad ,kako bi sudjelovali u tom cirkusu Razz Twisted Evil ,u kojem samo oni gube i oni su gubitnici Twisted Evil kojima se svi ovi spomenutu smiju i cere iza leđa. Twisted Evil

Nogometni klubovi "Dinamo" i "Hajduk" su npr. bili dužni milijune i milijune kuna državi Hrvatskoj za neplaćene doprinose i takse tj.poreze državi Exclamation i,za razliku od drugih poduzeća("Jugolinija","Jugoplastika","Prerada","Ilova","Razvitak","Diona","Nama"...)nisu išle u stečaj Exclamation ,zahvaljujući i onim,malo prije spomenutim kretenima i idiotima Razz Mad ,koji bi prije i samu Hrvatsku postali u stečaj Exclamation nego "Hajduka"(jer on živi vječno Razz ) i "Dinama" Razz

Nedavno došao kapetan "Dinama"u "Hajduk",a na ulice izašlo na tisuće i tisuće ljudi Razz koji nisu izlazile na ulice uopće,a kamoli u ovolikom broju,kad su se pljačkala njihova poduzeća i zatvarala njihova radna mjesta Exclamation Surprised

"O tempora,o mores!" Rolling Eyes

Samo mogu zahvaliti Bogu ili/i Majci prirodi da je ovaj licemjerno Mad -kretenoidni Razz cirkus ograničila(limitirala) na 80 godina u prosjeku P.C.(per capita=po glavi stanovnika) Smile

Znam da je život borba Rolling Eyes ,al nije samo u pitanju snaga volje i mišića za tu borbu,već i snaga želuca za svariti sve te kretene Razz i licemjere Mad oko nas prožvakati Rolling Eyes

KRETENI Razz I LICEMJERI Mad SU OKO NAS,DRUGOVI I DRUGARICE Exclamation

A što se tiče sportaša i ostalih parazita(nametnika) Razz Mad općenito,mene osobno boli k.... Embarassed i za Janicu,i za rukometaše,i za glumce,i za misice i za političare... Razz i za sve ostale parazite(nametnike) Razz

VIŠE CIJENIM NPR. RADNIKA KOJI JE RADIO NA AUTO CESTI I SVIMA OMOGUĆIO DA:

BRŽE,UDOBNIJE I UGODNIJE

DOĐEMO DO CILJA I DA SE TO REFLEKTIRA NA BOLJEM FINANCIJSKO-EKONOMSKOM POLOŽAJU VEĆINE LJUDI Cool ,A NE NEKOG TAMO SPORTAŠA KOJI:

NAGURAVA,BACA,ŠUTIRA...

NEKU TAMO:

LOPTU,LOPTICU,BALUN... Razz Razz Razz

JER OD TOGA NI JA NI SVI MI NEMAMO NIKAKVE KORISTI,VEĆ SAMO ŠTETE Exclamation Evil or Very Mad

PO ČEMU SU ONI BOLJI OD MENE/ NAS I PO ČEMU SU ONI ZASLUŽILI DA ŽIVE KAO BOGOVI,A MI KAO ROBOVI Question Exclamation

Kao i pogotovo za one kretene(idiote) Razz Mad koji zadnju paru:
na njih davaju Razz Twisted Evil ,tuču se među sobom zbog njih Evil or Very Mad ,urliču za njima Razz Twisted Evil ,trče za njima po autograme Razz Twisted Evil (a kaže sedma Božja zapovijed) Arrow :


"NEMAJ DRUGIH BOGOVA OD MENE!" Exclamation Idea


jer zbog svih ovih navedenih,i ja,i svi vi ostali imamo/imate male i nesigurne te nadasve potplaćene plaće Evil or Very Mad ,a mnogi od nas na svijetu niti to već umiru od gladi Evil or Very Mad ,dok ovi paraziti(nametnici) Razz Twisted Evil Mad ne znaju što će od puste love Twisted Evil :!


Nedavno sam bio u prilici da upoznam hrvatske sportaše,stjecajem okolnosti Rolling Eyes

Dok je bila ta mogućnost,ja sam bio zauzet sa pričom sa jednim "običnim" Rolling Eyes čovjekom,a drugi naokolo su:

slinili Razz Evil or Very Mad ,gmizali Razz Twisted Evil ,puzali Razz Twisted Evil

ne bi li upoznali slavne i bogate Twisted Evil sportaše Arrow

Cijela ulica je odzvanjala od srceparajućih Razz i slatkorječivih Razz pozdrava i javljanja okoline(okolice)osim mene Exclamation

Ja sam bio zauzet sa pričom sa onim "običnim" Rolling Eyes čovjekom,tako da ih nisam imao vremana upoznati Laughing Cool

A,oni su tom mojom reakcijom bili iznenađeni,samo tako Laughing Cool

Uostalom,tko su oni Question

Preprepreprepreplaćeni sportaši Twisted Evil čija preprepreprepreplaćenost uzrokuje našu potplaćenost i neplaćenost Evil or Very Mad i boli mene k.... Laughing i za njih i za svu njihovu lovu i slavu kao i sve gmizavce Razz oko njih:lol: Cool

Kamo sreće da nas je više takvih Rolling Eyes

Kako bi ljepši i pravedniji onda bio naš svijet... Exclamation


Slaven: komentar modifikovan dana: Wed Sep 10, 2008 5:20 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty "CEREMONIJA DOBRODOŠLICE ZA ŠAMPIONE"

Komentar  Slaven Wed Sep 10, 2008 5:20 am

"CEREMONIJA DOBRODOŠLICE ZA ŠAMPIONE"

"ZAJEDNIČKI NACIONALNI DUH" SE SLOMIO I PRE NO ŠTO SE SLAVLJE ZAVRŠILO"


PREUZETO SA WEB SAJTA:


"IN DEFENCE OF MARKSIZM"



"Stotine hiljada ljudi izašlo je na ulice da bi proslavili ogroman uspeh grčke fudbalske reprezentacije na Euro-u 2004 i da bi dočekali igrače i trenera kao junake.

Većina prisutnih bili su obični ljudi,radnici i omladina.

Nesumnjivo je među njima bilo dosta nezaposlenih radnika i mnogo imigranata koji su došli da žive u Grčkoj ovih nekoliko godina.

Za sve ove ljude pobeda na Evropskom prvenstvu bila je velika prilika da pobegnu od stresa i problema svakodnevnog života
,no,ova pobeda je takođe bila viđena kao moćan udarac velikim evropskim zemljama,čije reprezentacije su grčki autsajderi uspeli da pobede
.

Slogani,pesme i slavlja nisu bili samo posvećeni igračima i treneru,već i bojama i simbolima nacionalnog tima koji su samo doprineli opštoj atmosferi "nacionalnog" ponosa.

Prirodno,grčka buržoazija nije mogla propustiti ovu šansu,a da se o nju ne okoristi,za svoje ciljeve.

Od prvih pobeda reprezentacije,oni su počeli da pumpaju nacionalističke sentimente i da politički ulažu u rezultate ovih 15 vrlo dobro plaćenih grčkih igrača.

Kroz državne i privatne medije,stotine novinara,članova vlade,političara, sitnoburžoaskih intelektualaca,poznatih ličnosti i bezvrednih sociologa, svoj posao podredili su širenju i odbrani serija klasičnih ideja i parola nacionalne buržoazije,kao što su:


"Ovo je ono što mi Grci možemo postići kada smo ujedinjeni","konačno možemo ponovo da pričamo u ime naše otadžbine","konačno smo videli nacionalnu zastavu u rukama naše omladine","mi Grci bi trebali ovo da uzmemo kao primer i budemo jedinstveni",itd.

Sve ovo ima jednu zajedničku komponentu navodnu potrebu za "nacionalnim jedinstvom i zajedničkim duhom".


"MIT NACIONALNOG DUHA"


Jedan mali događaj sa Eura 2004 je dovoljan da se pokaže šta buržoazija podrazumeva pod "zajedničkim nacionalnim duhom".

Dan finala u Lisabonu,nekoliko stotina ovih "dobro znanih" ljubitelja "zajedničkog duha" nisu oklevali da iskoriste svoje veze sa zvaničnicima Grčkog fudbalskog saveza da bi zadržali van stadiona stotine običnih Grka,Grke "sa ulice",koji su putovali hiljadama kilometara iz svakog dela sveta sa obećanom kartom.


Tako da,dok su obični Grci zadržani ispred,ovi "zvanični Grci"(pevači, političari,novinari,kapitalisti) su bili u mogućnosti da u zadnjem momentu nađu sedišta na stadionu i poziraju ispred kamera tako "puni radosti".

"Nacionalno jednistvo i zajednički duh" o kojima smo slušali tako puno u ovih nekoliko zadnjih dana,se šire medijima u ime ovog "nacionalnog uspeha" na Euro-u 2004.

U stvarnosti,ovo je baš ono što je buržoaziji potrebno da bi držala pod opresijom sve ostale napredne snage među grčkim narodom i da bi uvećala svoj profit u periodu internacionalne ekonomske stagnacije.

Ništa dobro ne može da izađe iz ovog 'jedinstva' za ogromnu većinu ljudi koji su učestvovali u slavlju.

Ovo jedinstvo i zajednički duh sa kapitalistima pretpostavlja da će radnička klasa i siromašni slojevi društva odustati od svojih potreba i zahteva za dobro "nacije" i "ekonomije",što zapravo znači – za dobro eksploatatora.

Ova vrsta jedinstva i zajedničkog duha koja se širi od strane kapitalista putem medija,njihovih sluga i servilnih piskarala koji nose kape sa nacionalnim simbolima i vijore nacionalnu zastavu
,ne može biti prihvaćena od radnika i od omladine.


"FIJASKO CEREMONIJE DOČEKA"



Reakcionarni pokušaj iskorištavanja ovog fudbalskog događaja je takođe bio izražen,u slabijem obliku,sa pokušajem raspaljivanja nacional-šovinističkih osećanja od strane dobro znanih ultra-desničara,uglavnom od strane LAOS partije i njenog TV kanala,i kroz aktivnosti ultra-desnih huligana tokom slavlja koje su bile vidljive pojavom fašističkih simbola, pozdrava i rasističkih slogana.

Kako god bilo,najuverljiviji primer ovog pokušaja iskorištavanja uspeha reprezentacije je bila glavna ceremonija na olimpijskom stadionu Kalimarmaro u Atini,kojoj je prisustvovalo desetine hiljada ljudi.


Ova fešta je pokazala,u svojoj svojoj slavi,reakcionarne namere grčke buržoazije i njene države.

Ona je čak ignorisala elementarne buržoaske protokole za ovakve ceremonije i način na koji je ona organizovana savršeno bi odgovarao bilo kom otvoreno nazadnom i teokratskom režimu.

Na mesto predsednika ili premijera,koji su bar "izabrani predstavnici" nacije u okviru buržoaske demokratije,imali smo Hristoduloa,lidera Grčke pravoslavne crkve,koji je preuzeo na sebe centralnu ulogu.

Posle završetka jednog od njegovih vatrenijih nacionalističkih govora
koji su bili puni bravura koje su se odnosile na "pobedu nacije i pravoslavne vere",organizatori su poređali igrače i trenera jednog po jednog da bi Hristodulou poljubili ruku i da bi ih on "prekrstio".

Posle ovog velikog Hristodulovog nastupa,došli su ministar sporta i gradonačelnik Atine,koji su igrali sporedne uloge.

I oni su davali nagrade i još jednom skrenuli pažnju za potrebom "zajedničkog nacionalnog duha".


Sve se ovo dešavalo dok ljudi nisu izgubili strpljenje.

Tišina je počela da se širi stadionom i svima je postalo jasno da se kod prisutnih javlja želja da napuste stadion,pogotovo omladina.


To je bilo kao da su hiljade mladih ljudi pomislile istu stvar:

"Kakve veze naši igrači,koji su nam pružili takvu radost,imaju sa popovima,sa ovim praznim rečima i ovim zvaničnicima?

Dosta nam je svih ovih klovnova koji svi obećavaju nešto naciji,ali su samo oni bogati.



A,još su bogatiji njihovi idoli Twisted Evil koji oni slave. Shocked Evil or Very Mad


Oni nemaju nikakve veze sa nama i mi ih ne želimo u našem slavlju".

Ovo objašnjava zašto se svečanost završila fijaskom.

Uzvikivanje slogana i klicanje stalo je odjednom kada je postalo očigledno o čemu se radi.

No,otišlo je i dalje od toga.

Kada se predsednik Grčkog fudbalskog saveza pojavio,veoma glasno negodovanje se moglo čuti stadionom.

Mnogi od prisutnih su se razbesneli kada su videli osobu koja je na čelu nečega što je znano kao prljava i korumpirana organizacija,koja je dobro poznata po svojim vezama sa krupnim kapitalističkim ajkulama koje eksploatišu grčki fudbal,kao što su Sokratis Kokalis i Vardis Vardinoganis.

Masa jednom nije odgovorila aplauzom ili bilo kakvim entuzijazmom tokom govora Hristodula i ostalih "zvaničnika".

I kao da to nije bilo dovoljno,nakon 20 minuta Hristodulovog govora videli smo kako ljudi počinju da napuštaju stadion,jer su počeli da se osećaju neprijatno i nisu želeli da učestvuju u fešti koja je pokušala da se okoristi o njihovo prisustvo.

Nije ništa značilo ni to da su ovo bili isti ljudi koji su,pre no što je ceremonija počela,čekali ispred 3 do 4 sata da bi ceremonija počela.


Čak i poznati novinari i TV komentatori,koji su prenosili ceremoniju za velike TV kuće,primetili su razočarenje kod ljudi i pokušali da pokriju to time što su govorili da je bilo 'nekih tehničkih problema tokom ceremonije zbog koje je opao entuzijazam' (npr. Predstavnici najveće grčke privatne TV stanice – MEGA).

Ova instiktivna reakcija ljudi,posebno omladine,protiv buržoaskih "zvaničnika" i Hristoduloa,je bilo indirektno upozorenje onoga što će se desiti u grčkom društvu u bliskoj budućnosti.

Posle celonoćnog slavlja,grčki radnici se već sutra vraćaju njihovoj svakodnevnoj mori masovne nezaposlenosti,ekonomskog pada,marginalizacije i uvećavajućeg siromaštva,gde su momenti slavlja i užitka samo mali intervali u bedi svakodnevne borbe za golu egzistenciju.

U ovim uslovima "nacionalni duh" i "nacionalno jedinstvo" će završiti tamo gde im je mesto.

Ostaće neispunjen san buržoazije.

Na mestu slavlja sa belim i plavim zastavama,uskoro ćemo gledati povratak štrajkova i demonstracije protiv programa osiromašenja, privatizacije i smanjenja koje Nova Demokratija želi da uvede.

Na mesto nacionalnog ponosa će doći klasni konflikt koje će konstantno biti pojačavan velikim delom nezaposlenih koji će se pojaviti nakon završetka konstrukcionih radova za Olimpijske igre i ostalih radova finansiranih od strane Evropske Unije.


Na mesto nacionalnih proslava koje "povezuju sve nas zajedno",doći će klasna borba.

Tada će Hristodulo,buržoaski političari,vlada i njeni žurnalisti i desničarski intelektualci biti svedeni na njihove prirodne pozicije.

Još jednom će oni biti na "drugoj" strani,braneći svoju nazadnu, kapitalističku klasu protiv grčkih radnika i omladine."



STAMATIS KARAGILOPULOS
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty ODLOMAK IZ KNJIGE:"SPORT,KAPITALIZAM,DESTRUKCIJA"

Komentar  Slaven Wed Sep 10, 2008 5:21 am

PRILOG "NAVIJAČKOM PITANJU":

ODLOMAK IZ KNJIGE:

"SPORT,KAPITALIZAM,DESTRUKCIJA"



"Svakodnevno smo svedoci da sportski stadioni i hale postaju poprišta sve bespoštednijih obračuna između "navijačkih grupa".

Građanski teoretičari,kao što je Erik Daning,nastoje da dokažu da je nasilja na sportskim borilištima bilo uvek i da ono nije uslovljeno društvenim odnosima,a pogotovu ne prirodom vladajućeg poretka,već da se radi o ispoljavanju agresije koja je čoveku urođena.

Na taj način se današnje kapitalističko društvo stavlja u istu civilizacijsku ravan sa,npr.rimskim robovlasničkim društvom.

Istovremeno,taj argument pokušava da dokaže da je nasilje, buduči da ono potiče iz "nasilne čovekove prirode",neminovnost koja ne može nestati,već se samo može dovesti na nivo podnošljivog.


Dakle,najviše što se može učiniti je suzbijanje agresije putem institucionalizovane (državne) respresije,odnosno,stvaranje prostora na kojem će ljudi,ne ugrožavajući celu strukturu poretka,regularno -davati oduška- svojim agresivnim potrebama.

U tome sport kao takav ima nezamenljivu ulogu.


Po Konradu Lorencu,na stadionima se postiže "prečišćavajuće oslobađanje agresivnih nagona".

Interesantno je da kada građanski teoretičari društva govore o "agresivnoj prirodi čoveka" i o potrebi da se ona suzbije i kanališe,oni po pravilu misle na pripadnike "nižih slojeva",pre svega radnike i omladinu koja dolazi iz radničkog okruženja.

Iz njihove analize jasno proističe da je njihovo "nasilničko ponašanje" kompenzacija za "neuspeh" u životu (čitaj:

lošu ili užasnu materijalnu situaciju) za koji su sami odgovorni, budući da "kapitalističko društvo svakome nudi jednake šanse za uspeh".


Stadioni su postali društvene lomače na kojima treba da sagori ogroman bes tih "nižih slojeva",mesta na kojima se odražavaju svojevrsne psihoterapeutske seanse koje pretpostavljaju,nažalost- nasilje.

Na njima se vladajuća klasa obračunava sa "masama" tako što nastoji da uništi njihov "negativni" energetski naboj koji bi,kada bi se uobličio u organizovanu društveno/političku akciju, mogao da se izlije u širokom društvenom prostoru i ugrozi stabilnost uspostavljenog poretka.


Obračun kapitalista i vladajućih političkih grupa sa "masama" na stadionima i halama je način da se radnici i radnička omladina drže pod kontrolom da bi se sprečilo rasplamsavanje klasnog sukoba.

Pomoću "sportskih spektakala" postiže se marginalizacija i getoizacija potlačenih,obespravljenih, odbačenih.

Sport je postao jedan od najvažnijih "sigurnosnih ventila" građanske demokratije i takav- najmilije čedo kapitalista i njihovih političara.


Kao što je još "stari,dobri" Kuberten govorio :

"Sportom treba 'neutralisati' pritiske",koji, očekivano,dolaze od nezadovoljnih pojedinaca (radništva),lekcija koju su vrlo dobro naučili kako i 'real-socijalističke' (staljinističke i titoističke) birokrate,tako i kapitalisti.


Nastojanje da sport igra ulogu "sigurnosnog ventila" dovodi do toga da se na stadionima ne samo toleriše,već i podstrekava nasilje.

Praktično,stadioni su postali mesta na kojima vlada režirano i ono što je vrlo važno-institucionalizovano nasilje.

Zbog toga je na stadionu dozvoljeno mnogo toga što se obično na drugim javnim mestima kažnjava:

jake vulgarnosti,pretnje,pljuvanja,nanošenje telesnih povreda,rasistički i šovinistički slogani,pozivi na nasilje, paljenja,ubistva,teror- sve to spada u "pravi" sportski ambijent današnjice.

Sve krvavije "sportske priredbe i manifestacije" su postale sredstvo za vaspitavanje ljudske jedinke da prihvati nasilje kao svakodnevnu,dakle "normalnu" pojavu; sredstvo za obračun sa kritičko-menjalačkom svešću čoveka koja je usmerena na iskorenjivanje uzroka koji dovode do nasilja.

Istovremeno,nasilje na stadionima treba uvek iznova i iznova da podseća čoveka da je on "po svojoj prirodi agresivno biće" i da samo represivne institucije uspostavljenog poretka (daklesnage 'javnog reda i mira') mogu sačuvati društvo od "zla" koje vlada čovekom. Ubijanje vere čoveka u samog sebe,u svoju sposobnost da kao razumno,društveno i solidarno biće organizuje društveni život bez tutorisanja represivnih institucija građanskog društva - to je jedna od najbitnijih i najpogubnijih posledica nasilja u sportu.


Stadioni su za mlade postali svojevrsne škole divljaštva.

Oblik stadiona,visoka žičana ograda ojačana betonom, policijski kordoni,pendreci,suzavci,kamere, kontrole,iskežene čeljusti treniranih policijskih pasa,kopita konja,borna kola,vodeni topovi - da li to možda blago podseća na prizor koncentracionog logora ?

Stadion je slika nasilja i ujedno poziv na nasilje.

To je ambijent koji svojim izglednom sugeriše mladima da nisu ljudi i da se od njih ni ne očekuje ljudsko,već varvarsko,vandalsko,životinjsko ponašanje.


Izgled stadiona je od prvorazrednog značaja za stvaranje slike mladog čoveka o samom sebi,za uništavanje njegovog ljudskog samopoštovanja.


Istovremeno,samom pojavom na stadionima mladi stiču status koji je određen samom prirodom stadiona,kao i prirodom "spektakla" - postaju "huligani",što bi značilo "društveni otpadnici",kao takvi i "neprijatelji društva" (prosto kada slušate ovo na TV-u ili čitate u novinama,samo čekate ono famozno :

"Zlo koje se mora iskoreniti";

svakako da mora i da je nužno,ali ne na način karakterističan za represivna društva, jer su ona ta koja generišu i omogućuju sve neophodne uslove za takve stvari).


Kada se zna da je stadion postao glavno mesto za okupljanje mladih, onda je jasna sva pogubnost pojavljivanja i formiranja ličnosti u takvom okruženju.

I upravo u takvom okruženju mladi na najneposredniji način dolaze u kontakt sa vladajućim poretkom,sistemom koji se legitimiše kao "zaštitnik društva od antidruštvenog ponašanja";sa vladajućim društvenim vrednostima (slava,moć,novac, društveni položaj) koje su otelotvorene u sportskim "zvezdama"; sa opštevladajućom moći kapitala koja se pojavljuje u svemu što okružuje i manifestaciju,a i sam teren (reklame moćnih kompanija),kao i sa takmičenjem i "rekordomanijom"- osnovnim principima kapitalističkog društva.

Na stadionima se,zapravo, ogleda pravi odnos vladajućeg sistema prema mladima ("nižim slojevima") - što im se u svakodnevnom životu pruža manja mogućnost za ljudsku afirmaciju na ljudski način,to su ograde višlje, a policijski kordoni jači i zbijeniji.

Na stadionima se za veliki broj mladih,koji potiču iz "nižih društvenih slojeva",definiše njihov budući društveni položaj.


Njih pripremaju da zauvek ostanu na "drugoj strani",iza žičane ograde koja razdvaja one koji se,pod blještavim sjajem reflektora i u zagrljaju simbola njihovih kapitalističkih sponzora,bore za "prave vrednosti",od onih koji su, kao buduća "prljava,musava,neobrazovana i neotesana" radna snaga,svedeni na bezobličnu navijačku masu čija se "šansa" u životu svodi na divljanje na stadionu i oko njega.

Položaj mladih na stadionu simboliše njihovu getoizaciju u društvu u odnosu prema odnosima,procesima i institucijama koje određuju njihovu egzistenciju i društveni položaj.


Najgore je to što mladi svoje iživljavanje neslobode,odbačenosti,obezvređenosti,očajničko nastojanje da se približe vladajućim vrednostima koje su osnov njihovog ljudskog obezvređivanja,doživljavaju kao "slobodu".

Sportsko borilište postaje otelotvorenje njihovih želja,mesto na kome oni društvu koje ih odbacuje kao izvestan socijalni višak- pokazuju da su "neko",da postoje,da se računaju.

Posredstvom stadiona i sportskog "spektakla",duh čoveka postaje rob vladajućih društvenih odnosa koji se na stadionu pokazuju u kondenzovanom,maglovitom obliku.

"Sloboda" koju mladi "stiču" na stadionima je sloboda jednog roba čije je divlje urlanje,nasilno i vandalsko ponašanje- gledano sa kritičke distance - samo zveckanje lancima,u slavu svojih gospodara.

Sportski "spektakli" su postali postali svojevrsna duhovna droga za mlade koja razara njihovu ličnost,njihovu ljudskost i stvara od njih duhovne invalide.


Na stadionima mladi uvek iznova dobijaju svoju dozu agresivnog "klubaštva", lokal-patriotizma, nacionalizma,rasizma...

Potisnute potrebe,kao i neostvarene želje kojih je tako punedostatak ljubavi i humanosti,osećanje odbačenosti i bezvrednosti- ispoljavaju se u obliku zavisti,mržnje,manijakalne agresivnosti,bahatog ponašanja.

Simboli pod kojima se mladi okupljaju (nacistički simboli mrtvačkih glava,frontova,kukastih krstova, rasističkih i šovinističkih obeležja),kao i nazivi "navijačkih grupa",uz tekstove pesama istih,nisu izrazi "urođenog zla" koje je navodno u njima,već zla kojima su oni i njihovi najbliži izloženi tokom radne nedelje,sve do vikenda.

"Navijačke grupe" su zaista formirane po uzoru na vojske,gde imaju svoje vodje,svoje zastave,svoje zaklete neprijatelje,svoje teritorije,svoje grupe,svoje oružje,svoje parole,svoje ciljeve.

To su vojske ljudi koji su jednostavno upućeni jedni na druge,dolazeći is istog/sličnog okruženja i suočeni sa zajedničkim izvorom svojih problema.

Vojske ljudi koji pokušavaju da jedni uz druge,zajedničkom snagom,koja je ogromna,nekako razbiju na prvi pogled nevidljive društvene okove.
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty VELICINA COVEKA SE VIDI PO TOME KAKO REAGUJE

Komentar  Valter Sat Feb 17, 2018 8:45 pm

http://www.kurir.rs/sport/tenis/2996925/neverovatno-dostignuce-novak-cestitao-federeru-na-istorijskom-uspehu

NEVEROVATNO DOSTIGNUĆE: Novak čestitao Federeru na istorijskom uspehu!
Tenis 17.02.2018. 12:12h

Švajcarski teniser Rodžer Federer vratio se na prvo mesto ATP liste posle više od pet godina i sa 36 godina postao najstariji broj jedan u istoriji tenisa. Na neverovatnom uspehu čestitao mu je i veliki rival - srpski teniser Novak Đoković.

Novak je na Instagramu čestitao Federeru, njegovom timu i porodici.



"Neverovatno dostignuće. Čestitam tvojoj porodici i tvom timu na ovom sjajnom uspehu", napisao je Đoković.

Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 71
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Re: ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

Komentar  Valter Sat Feb 17, 2018 8:52 pm

Valter (citat):http://www.kurir.rs/sport/tenis/2996925/neverovatno-dostignuce-novak-cestitao-federeru-na-istorijskom-uspehu

NEVEROVATNO DOSTIGNUĆE: Novak čestitao Federeru na istorijskom uspehu!
Tenis 17.02.2018. 12:12h

Švajcarski teniser Rodžer Federer vratio se na prvo mesto ATP liste posle više od pet godina i sa 36 godina postao najstariji broj jedan u istoriji tenisa. Na neverovatnom uspehu čestitao mu je i veliki rival - srpski teniser Novak Đoković.

Novak je na Instagramu čestitao Federeru, njegovom timu i porodici.



"Neverovatno dostignuće. Čestitam tvojoj porodici i tvom timu na ovom sjajnom uspehu", napisao je Đoković.

 




To je primer da se covek moze promenuti. samo je potreban odredjeni nivo inteligencije.
Svi mi ucimo u toku zivota. Dobro je kada se to i vidi.

Sta je sa "VAMA"? Dali ste poceli da menjate sebe i prilagodjavate novim uslovima zivota ? Ili spadate medju one ljude koji smatraju da se nista nije promenulo? Jedino je sve vise kruznih tokova.



Valter
Valter
Admin

Broj postova : 9623
Age : 71
Location : schweiz
Registration date : 2008-01-11

https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Re: ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

Komentar  Slaven Thu Aug 09, 2018 12:47 pm

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty A gdje ste sad?!

Komentar  Slaven Wed Mar 18, 2020 5:01 am

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Nogome10


Slaven: komentar modifikovan dana: Mon Apr 20, 2020 6:00 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Re: ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

Komentar  Slaven Fri Mar 20, 2020 4:36 am

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Nogome11
Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Re: ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

Komentar  Slaven Wed Apr 15, 2020 4:30 pm

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Re: ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

Komentar  Slaven Sat Jul 25, 2020 12:05 pm

Slaven
Slaven

Broj postova : 6432
Location : Arkadija(mitološka zemlja sreće iz grčke mitologije)
Registration date : 2008-08-23

https://sfrj4ever.forumieren.de/profile.forum

Na vrh Go down

ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO! Empty Re: ŠTO NAM DAJE,A ŠTO UZIMA NOGOMET I SPORT OPĆENITO!

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu